Unitary Method Questions For Class 4

Unitary Method Questions For Class 4, In Unitary Method we first find the value of one unit and then find the value of required number of units.




Unitary Method Questions For Class 4

Question 1

If the cost of 5 apples is ₹ 75, find the cost of 7 such apples?

Explanation

Cost of 5 apples = ₹ 75

Cost of 1 apple = ₹ 75/5

Cost of 1 apple = ₹ 15

Cost of 7 apples = ₹ ( 15 x 7 )

Cost of 7 apples = ₹ 105

Hence, the cost of 7 apples is ₹ 105

 

Question 2

10 men can reap a field in 15 days, in how many days can 25 men reap the same field?

Explanation

Clearly, less men will take the more days.

And, more men will take less days.

10 men can reap a field in = 15 days

1 man can reap a field in = ( 15 x 10 ) days

Hence, 25 men can reap a field in = (15 x 10)/25 days = 6 days

Hence, 25 men can reap a field in 6 days




Question 3

12 sheeps can graze a field in 24 days. How many sheeps can graze it in 8 days?

Explanation

In 24 days field can be grazed by 12 sheeps

In 1 day field can be grazed by ( 12 x 24 ) sheeps

In 8 days field can be grazed by (12 x 24)/8 sheeps

= 36 sheeps

Hence, 36 sheeps can grazed it in 8 days

 

Question 4

If the annual salary of a person is ₹ 12000, then find his salary for 3months??

Explanation

Annual salary means salary for 12 months

Salary for 12 months = ₹ 12000

Salary for 1 months = ₹ 12000/12

Salary for 3 months = ₹ (12000 x 3)/12

Salary for 3 months = ₹ 12000/4

Salary for 3 months = ₹ 3000

Click here for Class 4 Chapterwise Explanations

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Leave a Comment